Voisiko sinun paik­ka­si löytyä Al­fa-kurs­sil­ta? Ala­jär­ven seu­ra­kun­ta kou­lut­taa va­paaeh­toi­sia

Seurakunnan Alfa-kurssin koulutusilta järjestetään Kirkontuvalla.
Seurakunnan Alfa-kurssin koulutusilta järjestetään Kirkontuvalla.
Kuva: Saila Collander

Alajärven seurakunnassa on valmisteilla Alfa-kurssi. Tätä edeltää koulutusilta Kirkontuvan yläsalissa keskiviikkona 28. lokakuuta kello 18, jossa Kai Niemelä kouluttaa Alfa-kurssin vapaaehtoisena toimivia.

Ilta alkaa kahvituksella. Iltaan kutsutaan väkeä koko Alajärven seurakunnan alueelta.

– Moni etsii paikkaansa seurakunnassa, tämä on hyvä tapa selvittää, voisiko oma palvelutehtävä löytyä Alfa-kurssin vapaaehtoistehtävistä. Voit tulla paikalle, vaikka vain katsomaan voisiko tämä olla juuri se mitä olet etsinyt, seurakunnan tiedotteessa kerrotaan.

Itse Alfa-kurssilla, joka on suunnitteilla ensi vuodelle ja aloitusaika tarkentuu myöhemmin,  käsitellään kristinuskon perusasioita luentojen ja keskustelujen avulla. Jokaisella osallistujalla on mahdollisuus kysyä avoimesti vaikeitakin kristinuskoa koskevia kysymyksiä.

Kurssi on tarkoitettu erityisesti etsijöille, mutta se sopii myös muille uskon- ja elämänkysymysten pohtimisesta kiinnostuneille.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä