Yli 4000 saanut ko­ro­na­ro­kot­teen Jär­vi-Poh­jan­maan alueel­la

Järvi-Pohjanmaan perusturvan yhteistoiminta-alueella alkaa huhtikuussa jo myös tehosterokoteannosten jakaminen. KUVA: Krista Luoma
Järvi-Pohjanmaan perusturvan yhteistoiminta-alueella alkaa huhtikuussa jo myös tehosterokoteannosten jakaminen. KUVA: Krista Luoma

Järvi-Pohjanmaan perusturvan yhteistoiminta-alueella Alajärvellä, Lappajärvellä ja Vimpelissä on koronarokotteen saanut jo yli 4000 asukasta. Näin todetaan pandemiajohtoryhmän tiedotteessa tiistaina 13.4.

– Järvi-Pohjanmaan alueen koronavirusrokotukset etenevät hyvää vauhtia, tällä hetkellä alueellamme on annettu ainakin yksi rokoteannos hieman yli 4000 henkilölle. Huhtikuun aikana tehosteannosten jakelu käynnistyy, minkä vuoksi rokotusvauhti voi lähiviikkoina näyttää hieman hitaammalta, tiedotteessa todetaan.

Edellisen 7.4.2021 annetun tiedotteen jälkeen Järvi-Pohjanmaan alueella ei ole todettu uusia koronavirustartuntoja. Järvi-Pohjanmaan yhteistoiminta-alueella on todettu koko epidemian aikana 140 koronatartuntaa.

Ilmoita asiavirheestä