Maaseudun yritys- ja hanketukien haku on alkanut Hyrrä-asiointipalvelussa ja Aisaparin hallitus tekee hankepäätöksiä syyskuussa.
Hankehaun sähköinen asiointipalvelu pyörii nyt uudistuneella käyttöliittymällä, joka on suunniteltu ohjaamaan käyttäjää läpi hakuprosessin. Kaikki hakemukset jätetään sähköisesti Hyrrässä.
Haku on nyt auki yritystuille ja hanketuille.
– Voit jättää Hyrrässä hakemuksen koskien yritystukia, yhteisöjen investointeja, koulutus- ja tiedonvälityshankkeita, viljelijä- ja yritysryhmähankkeita sekä valmistelurahaa. Syksyn aikana hakuun tulevat vielä pienhankkeet ja alueiden väliset hankkeet, Aisapari kertoo tiedotteessa.
Rahoitettavaksi valitaan hankkeita, jotka toteuttavat Aisaparin kehittämisstrategiaa ”Virtaa uusissa uomissa”.
– Hankepäätöksiä pääsemme tekemään syksyllä, joten hakemuksen tekemiseen on hyvin aikaa. Hyvin suunniteltu on puoliksi tehty.
Aisaparin strategian löydät täältä.