Vimpeli taipui niuk­kaan vie­ras­tap­pioon, pelit jat­ku­vat jo kes­ki­viik­ko­na

Vimpeli

Vimpelin Veto ahdisteli Naisten Korisliigan ottelussa Kotkan Peli-Karhuja, mutta joutui antautumaan kovan taistelun jälkeen 78–74 (18–15,12–27,24–13,19–19)

Vimpeli otti johtoaseman itselleen avauspuolikkaan aikana, mutta se ei kestänyt Peli-Karhujen rynnistystä. Kotijoukkue nousi johtoon kolmannella jaksolla ja piti siitä kiinni ottelun loppuun asti. Veto kiri viimeisellä neljänneksellä neljän pisteen päähän, mutta aivan voittoon asti ei nousu riittänyt.

– Pelasimme kelpo ottelun, muutamia puolustuspään merkkausvirheitä tuli, jotka maksoivat meille voiton ,lisäksi levypallopelaaminen olisi voinut olla parempaa, tilitti Vedon valmentaja Jukka-Pekka Kujala.

Veto: Martin 24/6 , Isoranta 4/3 , Rytkönen 0/3 , R. Kujala 5/0 , A. Kujala 6/0 , Anttonen 0/4,Cooper 22/7, Salmi 13/4

HBA saapuu Vimpeliin

Naisten Korisliiga jatkuu jo keskiviikkona 9.11. Vimpelin liikuntahallilla, jolloin Veto saa vieraakseen HBA:n Helsingistä. Joukkueet ovat tasapisteissä, joten odotettavissa on tiukka vääntö sarjapisteistä.

HBA:n ykköstähdet ovat maajoukkuepelaajat Elina Aarnisalo (26,7 p/ottelu) ja Kati Ollilainen (15p/ottelu). Aarnisalo valittiin äskettäin Naisten Korisliigan lokakuun pelaajaksi.

Veto on ollut vieraskiertueella, joten joukkue pääsee pitkästä aikaa pelaamaan kotikentällä.

– HBA on todellinen vauhtiryhmä, joka juoksee kenttää ja puolustaa koko kentän alueella. Tähän pitää olla valmis, ennustaa Kujala.

Keskiviikon jännittävä koriskamppailu alkaa kello 18.30.

Mainos
Järviseutu-lehden pelit

Pelaa Järviseudun digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä